Menu

Protez Diş Kullanmak

Ülkemizde çok sayıda kişi protez diş kullanmaktadır. Dişlerimize dikkatli ve titiz bir şekilde bakmadığımızdan dolayı ne yazık ki diş kaybı yaşamaktayız. Bu durumda da protez diş kullanmak zorunda kalıyoruz. İlk defa protez diş taktıran kişiler veya protez diş taktırmayı düşünen kişiler tarafından protez diş kullanmanın nasıl bir his nasıl bir duygu olduğu sorulmaktadır. Bizlerde sizler için bu yazımızda protez diş kullanmanın estetik olarak bir kötü görüntü oluşturup oluşturmadığını, yemek yerken zorluklar yaşatıp yaşatmadığını ve benzeri durumları anlatmaya çalışacağız.

Öncelikli olarak protez dişler ağıza takıldıktan itibaren birkaç hafta boyunca kişiye zorluk yaşatacaktır. Dil ve yanaklar ve kaslar protez dişi kontrol etmeyi öğrenene kadar protez diş ağızda doğru bir şekilde durmaz. Kişiye gevşeklik hissi verir. Ağızda sürekli olarak hareket ediyormuş gibi bir his oluşur. Fakat daha sonraları bu his tamamen geçecektir ve doğal dişler gibi bir his oluşacaktır. Kişi bu hissi normal algılayacaktır.

Protez dişi ilk zamanlarda kullanırken kişinin ağzında tükürük sıvısının artması görülebilir. Bu son derece doğaldır. Tedirgin olunmamalıdır. Bu durum çok kısa süre içerisinde geçecektir. Kimi hastalarda 1 hafta içerisinde her şey normale dönerken kimi hastalarda 2 ile 3 haftaları bulabilmektedir.

Protez diş kullanan kişilerin yüzlerinde değişiklerin meydana geldiği görülmektedir. Fakat bu değişiklik olumsuz yönde olmamaktadır. Protez dişler eksik dişlerin yerlerini doldurduğundan dolayı yüzde olumlu yönde ufak değişiklikler olabilir. Bunlar şu şekildedir:

  1. Hastanın yüzü daha dolgun bir hal alır.
  2. Protez dişler yanaklar ile dudakları genişleteceğinden dolayı yüzde eğer ki varsa kırışıklıkları giderecektir.
  3. Yüz profili daha dolu bir hal alacaktır.
  4. Yüzde daha güzel bir profil oluşması sağlanacaktır.

Protez diş kullanırken yemek yeme esnasında ilk başlarda yumuşak ve ufak lokmalar tercih edilmelidir. Çünkü dil ve yanak kasları henüz dişe alışamadığından dolayı ciddi zorlanmalar yaşayabilirler. İlerleyen zamanlarda hastalar daha sert ve büyük lokmaları tercih edebilirler.

Content Protection by DMCA.com
Hemen Paylaş!

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir