Menu

Diş Gıcırdatma Neden Olur?

Diş Gıcırdatma

Diş hekimliğinde bruksizm olarak da geçer. Hastaların genelde uyku esnasında yaptığı rahatsız edici ses çıkaran bir eylemdir. Diş gıcırdatma diğer adıyla bruksizm bilinçsizce yapılır ve hasta dişini gıcırdattığını fark etmez. Bu durum hastada nadiren görülebileceği gibi alışkanlık haline de gelmiş olabilir.

Diş Gıcırdatmanın (Bruksizm) Zararları

Özellikle dolgulu dişler olmak üzere hastaların dişleri çeneyi sıkmak nedeniyle dişleri kırılabilir. Buna protez gibi yapay dişler de dahildir. Uykuda istemsiz bir şekilde yapılan sık sık yapılan diş gıcırdatmalar uyanıldığında şiddetli eklem ve kas ağrılarına neden olur.

Dış Gıcırdatma Neden Olur?

Diş gıcırdatma (bruksizm) hem fiziksel hem psikolojik nedenlidir. En büyük nedeni ise stresli yaşamdır. Öğrencilerde sınav dönemlerinde daha sık görülür. Stersten uzak durmak psikolojik açıdan önemlidir dolayısıyla dişler için de önemlidir.

Diş Gıcırdatmanın (Bruksizm) Belirtileri

Bireyler dişlerini genelde geceleri gıcırdattıkları için diş gıcırdatması birkaç şekilde anlaşılır.
Eğerki dişlerin çiğneme yüzeyi aşınıyorsa veuyandığınızda ağzınızı kumumsu partiküllerden dolayı temizleme ihtiyacı duyuyorsanız yüksek ihtimalle diş gıcırdatılıyordur. Bu tip rahatsızlıklar erken teşhis için önemlidir.

Hastalığın ileri seviyelerinde dişlerde hassasiyet artar çünkü dişin aşınması devam ettikçe mine aşınır ve diş siniri açığa çıkar. Dişlerin arası açılabilir hatta sallanıp düşebilir. Diş gıcırdatması için tedavi geçiştirilmemelidir. Çürüğü olmayan dişler kaybedilebilir.

Diş Gıcırdatma (Bruksizm) Nasıl Tedavi Edilir?

Her hastalıkta olduğu gibi bruksizmde de erken teşhis çok önemlidir. Erken teşhis ile diş kayıpları önlenebilir. Öncelikle diş gıcırdatmaya neden olan stres ortadan kaldırılmaya çalışılır. Aşınma nedeniyle oluşan estetik ve fonksiyonel eksiklikler diş hekimliği yöntemleri ile tedavi edilir. Yetişkinler için olası bir diş gıcırdatmada yeniden aşınma olmaması için gece plağı kullanımı başlatılabilir.  Daha fazla ilerlemiş olan hastalıklarda cerrahi işlem yapılabilir.

Content Protection by DMCA.com
Hemen Paylaş!

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir