Menu

Diş Eti Kanaması

Diş etlerinizde bir kanama varsa eğer bir problem olduğunu göstermektedir. Bunun en garanti çözümü bir doktor kontrolüne gitmeniz gerekmektedir. Diş artık destek dokusunu kaybetmiştir veya kaybetmek üzeredir. İlerleyen diş eti kanamaları başka önemli hastalıklara yol açtığı da bilinmektedir. Böbrek, kalp gibi önemli organlarımızı da etkilemektedir. Bunun için tekrarlayan diş eti kanamalarında bir hekime başvurmamızda bir fayda vardır. Diş temizliği yaparken dişlerimizi fırçalarken veya diş ipi kullanırken diş etimiz kanayabilir. Her hangi bir sert yiyecek geldiği zaman veya yemek yediğimiz zaman kanayabilir. Diş çekimlerinde de diş etlerimiz sıklıkla kanamaktadır. Diş eti genelde diş ve ağız sağlığımıza dikkat etmediğimiz zamanlarda kanar ve bu sıklıkla tekrarlanırsa önlem alınması gereken bir problemdir.

Tedavi Süreci

Vücudumuzda ki bazı damarlar vitamin eksiliğinden dolayı da diş eti kanamaları insanlarda görülmüştür. Eğer çok kanayan diş eti zamanında kontrol altına alınmaz ise çok büyük tehlikeler doğurabilir. Kesinlikle ihmal edilmeyecek bir problemdir. Hemen tedavi altına alınmalıdır. Diş taşı nedeni ile kanamalar yaşanmışsa o hastada diş taşlarını temizlemek ilk yapılması gereken şeydir. Onu temizledikten sonra gerekli ilaçlar ve kontroller ile hastanın bir daha böyle bir olay yaşamaması için gerekli işlemler yapılır. Doktor kontrollerine sıklıkla belirli aralıklarla gitmesi gereklidir. Eğer diş etinde bir iltihaplanma veya bakteri oluşumu var ise bunun tedavisi bir antibiyotik şurup veya bazı gargara ilaçlarıyla tedavi kontrol altına alınmak istenir.

Tabi bu tedavilerden sonra hastanın da kendi ağız ve diş sağlığına dikkat etmesi ve doktorunun dediklerine uyması istenir. Öncelikle dişlerini sert bir şekilde değil, yumuşak diş macunlarıyla yumuşak bir şekilde fırçalamalı ve günde en az 3 defa dişlerini düzenli olarak fırçalaması gerekmektedir. Ağız ve diş sağlığına dikkat etmeli ve ağız bakım suları veya jellerini kullanarak ağız sağlığına mutlaka dikkat etmelidir. Diş eti kanaması diyerek boş verilmemeli sıklıkla tekrarladığı zaman bir doktora başvurulmalıdır. Toplumumuz bu konuda ne yazık ki duyarsız kalmaktadır. Avrupa ve Türkiye verilerine göre sağlıksız dişler konusunda birçok Avrupa ülkesinden geri durumdayız.

Content Protection by DMCA.com
Hemen Paylaş!

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir