Menu

Diş Çürüğüne Bağlı Diş Ağrısı

Diş çürüğü, diş minesinin dökülmesinden kaynaklanan dejeneratif ağız sağlığı durumudur. Çürüme ile ilişkili diş yapısının tahrip edilmesi, daha yaygın olarak boşluklar olarak adlandırılan diş deliklerine yol açabilir. Genellikle diyet tercihleri ​​ve kötü ağız hijyeni uygulamalarının bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Yediğimiz gıdaların çoğunda şekerler ve nişastalar bulunur. Bu gıdalar dişlerin üzerine bırakıldığında, plak (dişlerde oluşan yapışkan madde) ağızda yaşayan bakterilerle birleşir. Bu kombinasyon, çürümeye neden olan diş minesine zarar veren asitleri üretir.

Diyet ve Beslenmenin Diş Çürümesindeki Rolü

İyi beslenme ile sağlıklı bir diyetin sağlanması, iyi ağız hijyeninin sağlanması diş çürümesinin önlenmesinde gereklidir. Şekerler içeriği yüksek gıdalar ve içecekler, diş minesine saldıran asitleri oluşturmaya daha yatkındır. Şeker ve karbonatlaşma yüksek gıdalar ve içeceklerin sınırlandırılması çürümeyi önlemeye ve ağız hijyenini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Nasıl tedavi edilir?

Çürüme, diş sinirine ulaşmadan önce tespit edilirse, bir diş hekimi çürüğü kaldırarak ve bir diş dolgusu ile değiştirerek dişi onarabilir. Tedavi edilmediği takdirde, sinirlere ulaşabilir, yani, dişi kurtarmak için bir kök kanal prosedürünün muhtemelen gerekeceği anlamına gelir.

Diş çürüğü, sık görülen kronik çocukluk hastalığı olmasına rağmen, herkes risk altındadır. Hepimizin ağızda bakteri var ve bu nedenle mine parçalayan asitlerin oluşup çürümeye davetiye çıkarması her yaşta mümkündür.

Çoğu anne-babalar, bebeğin dişlerinin (birincil dişlerin) öneminin farkında değildirler. Bu yanılgı bebek dişlerinin geçici olması gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Birçok kişi, bu nedenle, ana dişlerin kalıcı diş kadar önemli olmadığını varsayıyor. Ancak çürük bebek dişlerini etkileyerek gelecekteki diş gelişimi üzerinde ciddi bir sorun olabilir.

Bebeğin dişleri, çocuklara doğal olarak çiğneme ve normal ve açık konuşma gibi önemli amaçlara hizmet eder. Bebeğin dişleri, daimi dişlerin patlaması veya düzgün şekilde büyümesi için bir yer sağlamak için önemlidir.

Content Protection by DMCA.com
Hemen Paylaş!

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir