Menu

Diş Çürüğü ve Tedavisi

Diş çürükleri genellikle koyu renkli oluklar şeklinde görülüp algılanmaktadır. Önlenebilir bir hastalıktır fakat bu rağmen hemen hemen hayatı boyunca diş çürüğü yaşamayan kimse yoktur. Ağızda bulunan bakteri plağı şekerli ve unlu yiyecekleri yedikten sonra ağız içerisinde kalan artıklardan asit oluşturabilmektedir. Bu oluşan asitler, dişlerin sert dokusunu eriterek dişin minesinin( sert dokusunun) bozulmasına ve diş çürüğünün başlamasına neden olmaktadır. Diş çürüğü genelde herkes için tehlike oluşturmaktadır çünkü en basitinden şekerli ve unlu yiyecek tüketmeyen çok az kişi vardır bu durumda birçok insan diş çürüğüyle karşılaşabilmektedir. Sulardaki florür oranın çok düş olması da çürük oluşmasını tetiklemektedir.

Bakteri plaklarının oluşturduğu asite karşı tükürük doğal bir savunma mekanizması oluşturmasına rağmen çürüğü tek başına önleyememektedir. Tükürük miktarını ve akışını azaltan hastalıklar çürük oluşumunu hızlandırmaktadır bu yüzden doktorlar şekersiz sakızı önermektedir çünkü sakız çiğnemek tükürük akışını arttırmaktadır. Sabah kahvaltıdan ve akşam yatmadan önce dişlerin fırçalanması ve düzenli olarak her gün diş ipinin kullanılması diş çürüğünü önleyen en etkili yoldur. Dişleri fırçalarken küçük başlı diş fırçaları tercih edilmektedir ve fırçalar yumuşak kıllı olmalı ve belirli aralıklarla değiştirilmelidir. Dişleri fırçalarken florürlü diş macunu tercih edilerek flörürün diş çürüğünü engellemesinden yararlanılabilir.

Diş çürüğü yalnızca diş minesini ve dentini etkilemekteyse eğer hasar görülen doku çıkarılarak oluşan delik dolgu malzemesi ile doldurulmaktadır. Dental amalgamlar (gümüş renkli ) ve reçine temelli kompozitler (doğal diş renginde ) en yaygın kullanılan doldu malzemeleridir. Çürükler inlay ve onlay ile de tedavi edilebilmektedir. Bunlar seramik yada metalden yapılan diş kalıplarıdır. Kompozit yerleştirmede diğer bir çürük tedavisidir. Eğer ki diş çürüğü dental pulpaya zarar vermiş işe dolgu gerçekleştirilmeden önce diş siniri alınmaktadır ve bu işlem de kök kanalı dezenfekte edilerek diş uyuşturulmaktadır.  En son çare ise dişin çekilmesidir ve bu çekilen dişin yerine dental restorasyon yerleştirilmektedir. Çürük tedavi edilse dahi birkaç yıl sonra tekrardan enfeksiyon kapabilmektedir. Dişinizin sağlığını korumak için diş çürüklerine en kısa sürede bir doktor tarafından müdahale edilmelidir.

Content Protection by DMCA.com
Hemen Paylaş!

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir