Menu

Diş Çekimi

Günümüzde gelişen teknolojinin diş hekimliğine katkıları sayesinde öncelikle hasta dişi tedavi etme ve dişi ağızda tutmak hedeflenmektedir ancak bazen hastanın sağlığını korumak için bazen ise tedavi planlanması gereği diş çekimi yapılmak durumunda kalınmaktadır. Tedavisi mümkün olmayan dişlerin çekiminde, diş kökü veya kemik patolojilerinin mevcut olduğu durumlarda, bu durumlar; tümör,kist..vs ve implant tedavisi gereken durumlarda anestezi altında gerçekleştirilecek cerrahi işleme ihtiyaç duyulmaktadır. Dişte çok ileri derecede çürük varsa, kurtarılamayacak kadar madde kaybı olan dişler, travmaya uğramış kırık dişler, kanal tedavisi uygulandığı halde kurtarılamayan dişler, düşmesi gerekirken düşmeyen süt dişleri, dişeti hastalıkları sebebiyle sallanan dişler, kist, tümör oluşumuna sebep olan dişler, ortodontik tedavi (diş teli tedavisi ) nedeniyle, çenede yer kazanmak amacıyla, aşırı konumu değişen ve sorun yaratan dişler çekilebilmektedir.  Ayrıca çeneye sığmayan 20lik dişlerde dişin durumuna göre diş eti yarılarak yada normal bir şekilde çekilebilmektedir.

Diş çekimi işlemi yapılırken bölgeye lokal anestezi uygulanarak çekilen bölgenin uyuşması sağlanmaktadır. Diş çekildikten sonra oluşan boşluk en kısa zamanda yerine porselen, implant veya diğer protezler yapılarak giderilmelidir. Eğer bu boşluğun giderilmediği durumlarda: boşluğun yanındaki dişler ve boşluğun karşısındaki diş kayarak yer değiştirebilmektedir. Dişlerin yer değiştirmesi hem işlevi hem de estetik açısından sakıncalı bir durum oluşturabilmektedir. Aksları ve konumları bozulan dişler çürüklerine ve kemik kayıplarına zemin hazırlamaktadır. En yaygın komplikasyon dişin çıkarıldığı yuvada kanın pıhtılaşmaması veya oluşan kan pıhtısının bozulmasıyla ortaya çıkan kuru kemik iltihabıdır.

Çekimden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş çekiminden sonra ağız sürekli çalkalanmamalıdır ve sürekli olarak tükürülmemelidir aksi halde çekilen yerde oluşan yaranın gecikmesine sebep olmaktadır. Diş çekimi sonrası sızıntı şeklinde kanama olabilmektedir ve 6-24 saat arasında devam edebilmektedir. Ağrı olması çok normaldir ağrı kesici alınarak ağrı geçirebilmektedir. Uyuşukluk geçene kadar bir şey yememekte fayda vardır çünkü farkında olmadan uyuş bölge ısırılarak yaralanabilmektedir. Çok sıcak ve çok soğuk gıdaların yenmesi ve içilmesinden kaçınılmalıdır. Cerrahi yöntemle diş çekimi yapıldıysa şişlik olması çok normaldir. Şişliğin önlenmesi için şişen bölgeye buz kompresi uygulanmalıdır. Eğer dikiş atıldıysa atılan dikişler 7-10 içerisinde alınmaktadır.

Content Protection by DMCA.com
Hemen Paylaş!

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir