Menu

Diş Bakımı Nasıl Yapılır

İnsanların Dişleri ve Diş Yapısı

İnsanlarda diş sayısı 32 civarındadır. Sağlıklı bir insanda 32 diş mevcuttur. Ancak işlevsel olarak insanın ağzında 28 adet diş olduğu söylenebilir. Bunun nedeni ise 20’lik dişler olarak tabir edilen dişlerin hiç çıkmaması ya da çıktıktan sonra çene de yer bulamaması ve çeneye gömülü olarak kalmasıdır. Dişlerin yapısından kısaca bahsedecek olursak dişler diş minesi olarak adlandırılan vücudun en sert dokusu ile kaplıdırlar. Bu derece sağlam korunaklı dişlerin zarar görmesi ya da çeşitli sorunlar çıkarması dişlerin bir suçu değildir. Bu tamamen dişlerin sahibi olan kişilerin yanlış alışkanlıklarının bir sonucudur.

Sağlıklı Dişlerin Önemi

Sağlıklı dişlere sahip olmak her alanda insana kolaylık sağlayacaktır. En basitinden bir yemek yerken ağrı ya da hassasiyet problemi yaşamaz iseniz yediğiniz yemekten lezzet alabilirsiniz. Ya da bir konuşma esnasında güzel bir görüntüye sahip olmayan, sağlıksız dişlere sahipseniz gülümsemek istediğinizde dişlerinizi gizlemeniz gerekebilir. Ağzının kokabilir ve bu da insanların içinde küçük düşürücü bir faktör sayılabilir. Bu sayısız sorunun önüne geçmek için yapmamız gereken ağız bakımı nasıl olmalı sorusuna cevap aramaktır.

Diş Problemleri Nelerdir?

Birçok diş hastalığı olmakla birlikte sık sık karşılaşılanlar diş eti hastalıklarıdır. Ağız kokusu, pamukçuk, apse, diş çürükleri ve renk değişimleri de diğer karşılaşılan problemlerdendir. Bu problemlerin tamamının hiç olmaması için bir takım önlemler almak sağlıklı dişler için en mantıklı yol olacaktır. Kullanılacak çeşiti diş bakım ürünleri ile bu tür sorunlar engellenebilir.

Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır?

İlk ve daimi kuralımız günde en az 2 kere dişlerimizi fırçalamamız gereklidir. Sabah kahvaltıdan sonra ve akşam yatmadan önce mutlaka dişlerimizi fırçalamalıyız. Fırçalama esnasında her yere ulaşamadığımız için mutlaka diş ipi de kullanmamız gereklidir. Bunu yatmadan önce 1 kere yapmamız yeterli olacaktır. Peki nasıl fırçalamamız gerekli? Bunun bir kuralı yolu yordamı var mı? Cevabımız evet. Öncelikle herkesin düştüğü bir yanlış olan sağa sola doğru fırçalama işlemini bırakmamız gerek. Dişlerimizi diş etinden dişin ucuna doğru yani üstten alta, alttan üste doğru fırçalamamız gerekli. Böylece daha sağlıklı bir fırçalama işlemi gerçekleştirmiş oluruz. Diş macununu bol kullanmamalıyız. Mercimek tanesi büyüklüğünü geçmeyecek düzeyde diş macunu kullanmalıyız. Karbonat, tuz, soda gibi dişleri beyazlattığı düşünülen ürünleri kullanmamalıyız. Çünkü bunlar diş minesini çizer ve tükettiğimiz besinlerin renklerinin dişlerimizde kalmasına sebep olurlar. Diş bakımı evde nasıl yapılır? Sorusuna özet bir şekilde cevap vermiş bulunmaktayız. Bahsettiğimiz sorunları yaşamamak için bu dediklerimizi uygulamanızda fayda var. Eğer diş etleriniz her fırçalamada kanama yapıyorsa en kısa sürede diş hekimine başvurmanız da sizin adınıza olumlu sonuçlar getirecektir.

Content Protection by DMCA.com
Hemen Paylaş!

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir