Menu

Diş Ağrısını Geçirmenin 5 Etkili Yolu

diş ağrısı nasıl geçer

Diş çürüğü dişlerinizin sert emaye ve tabakasını yok eder, sinirleri açığa çıkarır ve hassas diş ve diş ağrısına neden olur. Diş çürümelerini gidermek için diş hekiminizi görmeniz gerekir, ancak randevu saatine kadar ne yaparsınız?

Acıyı tetiklemekten kaçınmak için bu ipuçlarını kullanabilirsiniz. Ancak doğru teşhis ve tedavi için diş randevusu almayı ertelemeyin. Diş hekimi çürüğü çıkarıncaya ve diş dolgusu ile mühürleyene kadar ağrı tamamen durmaz.

1. Diş randevunuzu alın

Herhangi bir ağrı giderme önlemi almadan önce, en kısa sürede diş hekiminizden randevu alın. Hemen gidemiyorsanız, ağrıyı hafifletmek için ne yapabileceğinizi dişçiye sorun. İlaçlarınızın birbiriyle tepkimeye girmemesi için, dişçinize şu anda hangi ilaçları aldığınızı söylemeyi unutmayın. Ağrı geçici olarak kaybolursa da bu randevuyu iptal etmeyin; ağrı geri dönmek zorunda kalır ve tekrar kendi kendine geçmeyebilir. Bu randevuya yine de ihtiyacınız olacak.

2. Sıcak ve Soğuk Yiyecek ve İçeceklerden Kaçının

Dişleriniz hassasdır, çünkü plak içindeki bakteriler, diş minesini yiyen asit üretirler. Çok soğuk veya çok sıcak içeceklerden ve gıdalardan kaçının. Dişin dentin tabakası diş çürümesi ile işgal edildiğinden sıcaklık aşırılıklarında acı verebilir. Dişlerinizi soğuk suyla değil de ılık suyla fırçalamak isteyebilirsiniz.

3. Tatlı veya Asidik Yiyecek ve İçecekleri Tüketmeyin

Şeker içeriği çok yüksek yiyecekler ve içeceklerden kaçınmalısınız ya da çok asitli yiyeceklerden uzak durun, çünkü her ikisi de çürümeyi kötüleştirebilirler. Dişleriniz sıcak ve soğuk gibi etkenlere hemen duyarlı olabilir veya olmayabilir, ancak daha fazla çürüme ve daha fazla acıya katkıda bulunabilirler.

4. Tezgah Üstü Ağrı Kesici İlaçları Düşünün

Diş hekiminiz kabul ederse, tezgah üstü (OTC) bir ağrı kesici kullanabilirsiniz. Bu haplar çoğunlukla diş çürüğü ağrısını hafifletir. Daha fazla yardım almak için asla önerilen dozu aşmayın. Genel olarak, iltihabı azaltan bir ağrı kesici ilaç, çoğu diş ağrısı dokuların veya sinirin iltihaplanmasından kaynaklanır, çünkü diş ağrısı için en iyi sonucu verir. Diş ya da mine dokusuna asla ağrı kesici ilaç koymayın, çünkü bu diş etlerinizde kimyasal bir yanmaya neden olabilir.

5. Karanfil Yağı Kullanmayı Deneyin (Eugenol)

Çoğu sağlıklı gıdada bulunan eugenol, antiseptik ve anestetik özelliklerinden dolayı çeşitli diş malzemelerinde kullanılır. Bu yağı kullanmak diş çürüklüğünü azaltmanıza yardımcı olabilir. Küçük bir pamuk parçasını yağlayın, sonra ağrıyı gidermek için pamuğu bir parça ağrıyan diş üzerinde bekletin. Temiz bir çift cımbız kullanarak acı veren dişin üzerindeki pamuğu 10 saniye boyunca tutun.

Content Protection by DMCA.com
Hemen Paylaş!

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir