Menu

Diş Ağrısı Nedir ve Nasıl Geçirilir?

diş ağrısı nasıl geçerGünlük hayatta bireylerin yaşam standartlarını ve konforunu etkileyen en önemli sağlık problemlerini başında diş ağrısı gelmektedir. Genellikle en olmadık zamanlarda insan yaşamını etkileyen ağrı türlerinin başında gelen diş ağrısı çeşitli etkenlerin bir araya gelmesi nedeniyle diş kökü ve minesinde meydana gelen deformiteler sonucunda oluşan ağrı türüdür. Meydana gelen diş ağrılarını, bireyin çeşitli nedenlerle diş hekimine ulaşamayacağı zamanlarda acil olarak ağrıyı azaltabilecek veya durdurabilecek imkanlarda mevcuttur.

Diş Ağrısının Gelişme Şekilleri

diş ağrısı sebepleri

1.Yemek Esnasında veya Yemek Sonrasında Oluşan Diş Ağrısı: Yemek yerken ya da sonrası ilk bir saatlik periyot içerisinde daha önceden oluşmuş dişin herhangi bir yüzeyindeki çürük olan boşluğa yiyeceklerden kalan artığın girmesi ve artıkların ürettiği asit nedeniyle diş içerisindeki sinirin etkilenmesi sonucu şiddetli diş ağrısı oluşur.

2.Genel Olarak Gece Ortaya Çıkan Sonlanmayan Diş Ağrısı: Genellikle bireylerde uzun ve şiddetli süren bu ağrı tipi daha çok geceleri ortaya çıkmaktadır. Bu ağrının sebeplerinin başında diş üzerinde oluşan çürüklerin ilerlemesine bağlı olarak diş sinirlerinin ölümü ya da diş dokusunun enfekte olması gelmektedir. Bu nedenle diş etrafında ya da çevre yüz dokularında şişlik oluşmaktadır. Bu diş ağrısı nedenleri açısından acil tedavi edilmesi gereken kategoridedir.

3.Çene Kemiği ve Dişlerde Fiziksel Travmaya Bağlı Ağrılar: Bireyler arasında en az oranda görülen diş ağrısı nedenleri arasında olsa da acil olarak müdahale edilmesi gereken kısa zamanda bireyde olumsuz sonuçlar doğurabilecek diş problemleri arasındadır. Çeşitli nedenlerle diş ve çene kemiğinde travma nedeniyle meydana gelen deformitelerde en kısa süre içinde sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Diş Ağrısına Neden Olan Faktörler Vücudun Diğer Noktalarını da Etkileyebilir

Bireyler tarafından gerek korku nedeniyle gerekse ağrı geçtikten sonra önemsiz bulunan diş problemleri ilerleyen aşamalarda vücuda yaydığı patojen (hastalık yapıcı) etkenler nedeniyle ciddi hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Diş yüzeyindeki çürümeler zamanla iltihaplanmaya neden olmaktadır. Zaman zaman iltihaplanmaya bağlı olarak gerçekleşen vücutta kan oranındaki CRP (iltihaplanmaya karşı vücudun ürettiği madde) artar. Bu oranın vücutta sürekli yüksek halde bulunması çeşitli organları etkiler başta kalp kapakçıklarında iltihaplanmalar olmak üzere bir çok ciddi sağlık problemlerine yol açmaktadır.

Diş Ağrısında Evde Uygulanabilecek Yöntemler

Bireylerin diş ağrısı tedavisi için kullanabileceği en önemli basit ve etkili yöntem diş fırçalamaktır. Diş ağrılarının temelini oluşturan çürüklerin oluşmasında; yiyecek ve içeceklerin tüketilmesinin ardından diş yüzeyinde kalan yemek artıklarının çok miktarda bakteri üremesine neden olması en büyük etkendir. Özellikle şeker ve şekerli gıdalar tüketiminde bulunmak bakterilerin hızlı şekilde çoğalmasına neden olmaktadır. Günde düzenli olarak iki kere diş fırçalayan bireyin dişleri çürümeyeceği gibi diş hassasiyeti veya diş ağrısı problemleri de olmayacaktır.

Diş İpi Kullanın

Tüketilen yiyecekler sonrası diş aralarında yemek artıkları kalmamasına özen gösterilmelidir. Steril diş ipi veya kürdan yardımıyla yemek artıkları diş etlerine zarar vermeyecek şekilde günlük temizlenmelidir.

Yüksek Yastık İle Baş Seviyeniz Yukarıda Olsun

Diş ağrıları genel olarak gece vakitlerinde meydana gelmektedir. Uzun ve şiddetli olan gece diş ağrısına iyi gelen şeyler arasında en önemli faktörlerden birisi de diş ve baş üzerindeki kan basıncını azaltmaktır. Yüksekliği az olan veya yatarken hiç kullanılmayan yastıklar nedeniyle bireylerde baş kalp hizasında olduğu için kan basıncı artmaktadır. Baş üzerindeki kan basıncının yüksek olması problemli diş bölgesindeki kan akımını hızlandırarak ağrının artmasına neden olmaktadır. Bu nedenle diş ağrısı çeken kişiler yattıkları yastık yüksekliğini en az kalp seviyesinin üzerinde olacak şekilde ayarlamaları gerekmektedir.

Üzüm Sirkesi ya da Tuzlu Su ile Ağız Gargarası

İltihap nedeniyle kaynaklanmayan daha çok kısa süreli ve ağız içi bakterilerin üremesinden kaynaklı olan diş ağrılarında, suya karıştırılmış üzüm sirkesi ya da tuzlu su ile diş ağrıları hafiflemekte veya bitebilmektedir. Çünkü üzüm sirkeli su ve tuzlu su bakterilerin yaşayabileceği ortam şartlarını azaltarak bakterilerin ölümünü gerçekleştirmektedir.

Sarımsaktan Faydalanın

Bir çok rahatsızlıkların doğal çözümünde kullanılan sarımsak, diş ağrısına ne iyi gelir sorusuna da verilebilecek en önemli cevaplardandır. Özellikle diş çürüklerin iltihaplanmasında düzenli kullanımında çözüm olmaktadır. Diş ağrısı problemlerinde 2 diş sarımsak alınarak ezilmeli ve bu şekilde problemli olan diş ve çevresine sürülmelidir. Bu şekilde saat başı değiştirerek yapılan uygulama sonrasında diş ağrısı azalacaktır.

Salatalığın Gücüne Güvenin

Çok ilginç olan fakat deneyerek onaylanan doğal yöntemler arasında diş ağrısını engellemek için kullanılan salatalık tedavisi de bulunmaktadır. Dış kabuğu soyulmuş ve ince ince kesilmiş olan salatalıklar tuz ile ovulduktan sonra problemli diş ve bölgesine koyularak uygulanmalıdır.

Oksijenli Su İyi Gelmekte

Diş ve diş eti problemlerinde ve oluşan ağrının azaltılması veya önlenmesi için kullanılan yöntemler arasında oksijenli su ile gargara yapılması da gelmektedir. 45 dakikada bir yapılacak gargara işlemi ile diş ağrısının hafiflemesi beklenmektedir.

Çay Ağacı Yağını Deneyin

Son yıllarda araştırmalar sonucu keşfedilmiş yeni doğal yöntemlerden birisi de çay ağacı yağı ile uygulanan masajdır. Bu yöntem iki şekilde kullanılır. İlk olarak bir pamuk yardımıyla bir kaç damla çay ağacı yağı problemli dişe uygulanır. ikinci şekil olarak da çay ağacı yağı ılık suya bir kaç damla damlatılarak gargara şeklinde ağız içine uygulanır.

Karanfil Diş Ağrısının En Etkili Çözümü

Karanfil ve karanfilden elde edilen yağ diş ağrılarının hafiflemesinde kullanılan en önemli doğal yöntemlerdendir. Ağız kokularının giderilmesinin dışında diş ağrısına da iyi gelen karanfil, dişlerdeki ağrıyı hafifletir ve uyuşturur. 3- 5 adet karanfili ağrıyan dişin olduğu bölgede yaklaşık 7-10 dakika arasında çiğnemesinin ardından diş ağrısı hafifleyecektir. Ayrıca pamuk yarımıyla bir kaç damla karanfil yağı ağrıyan diş üzerine uygulandığında da sonuç verecektir.

Diş Ağrısına Karbonat Çözümü

Ilık su içerisine bir miktar karbonat eklenerek gargara yapılması gerekmektedir. Diğer kullanım şekli ise pamuk yarımıyla bir kaç damla karbonatlı suyun dişe uygulanmasıdır. Bu sayede diş ağrısı azalacaktır.

Bu Kür İnanılmaz Sonuçlar Doğuracak

Zencefil ve kırmızı acı biber ile hazırlanacak kür diş ağrısı ayriyeten boğaz ağrısı için son derece önemli şifa kaynaklarındandır. Zencefil ve kırmızı acı biber tozların birer çay kaşığı koyarak karıştırın. Karışımın içine bir kaç damla su ekleyin. Macun kıvamına gelen kürü ağrıyan diş ve çevresine sürün.

Zerdeçalın Antiseptik Özelliğinden Faydalanın

Zerdeçal antiseptik etkisi nedeniyle ağız içinde oluşan bakterileri öldürmekte ve üremesini önlemekte etkilidir. Zerdeçal ve suyla yapılacak olan macun kıvamındaki karışım problemli diş bölgesine sürülerek diş ağrısının geçmesinde etkili olmaktadır.

Diş Hekimine Düzenli Kontrollerinizi Sağlayın

diş ağrısıYetişkin bireyler yılda en az iki defa ( 6 ayda bir) diş hekimine kontrole gitmelidirler. Sağlık alanında bir çok hastalıkta olduğu gibi diş sağlığında da en önemli faktör hastalık oluşmadan müdahale edilmesidir. Bu açıdan düzenli diş muayeneleri problemlerin büyümeden halledilmesinde ve de organ kaybı (diş kaybı) olmadan sürecin atlatılmasında önemlidir.

Bu sebeplerden dolayı bireyler, günde en az iki defa dişlerini fırçalamalı ve en az yılda iki defa diş hekimine rutin muayenelerini yaptırmalıdır.

Diş Ağrısı

Content Protection by DMCA.com
Hemen Paylaş!
Yorum Yok

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir