Menu

Çocuklarda Diş Ağrısı ve Yapılabilecekler

Çocuklarda diş ağrısı, çocuğa olduğu kadar ebeveyn için de sıkıntı yaratabilir. Çocuğun kalıcı bir diş ağrısı genellikle profesyonel bakım gerektiren bir sorunu gösterir. En sık nedenleri boşluklar ve diş eti hastalığıdır. Kısa süreli diş ağrısı aynı zamanda dişlere çarpma, ağızda küçük bir kazıma veya dişler arasında sıkışan yiyecek ile oluşabilir. Sinüsler, kulak ve çene problemleri aynı zamanda diş ağrısı hissi veren ağrıya neden olabilir. Ev ilaçları çocuklarda diş ağrısı ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir, ancak 24 saatten uzun süre devam eden herhangi bir diş ağrısı için diş hekiminizi görün.

Dişlerin arasına sıkışmış gıdaları çıkarmak için hafifçe diş ve diş ipini dişin her iki yanından geçirin. Çocuğunuz kendi başına fırça ve diş ipi kullanabilecek yaştaysa, doğru şekilde yapıldığından emin olmak için gözetim yaparken bunu yapmasına izin verin.

Tuzlu su, diş ağrısı ağrısını gidermeye yardımcı olabilir ve ağızdaki şişmeyi azaltabilir. Bir fincan ılık suya kabaca yarım çay kaşığı tuz ilave ederek durulayın. Tuzu çözmek için karıştırın. Durulamanın çok sıcak olmadığından emin olun.

Çocuğunuza bir yudum verin, onu ağzında, özellikle de ağrıyan dişin etrafında gargara yapmasını söyleyin. Yaklaşık 30 saniye boyunca ıslak kalsın ve durulayın lavabonun içine tükürün. Ağrı devam ederse tuzlu suyla birkaç saatte bir durulayabilirsiniz. Çocuğunuzun tuzlu gargarayı yutmak yerine tükürdüğünden emin olun.

Bir buz paketini havluyla sarın. Buz paketini ağrı bölgesine yaklaşık 15-20 dakika tutun. Soruna bağlı olarak, çocuğunuzun ağrısını hafifletmek için buz paketini artırabilirsiniz. Birkaç saatte bir kullanabilirsiniz. Cilt üzerine doğrudan buz uygulamaaya dikkat ediniz. Cildinizde buz yanıkları oluşabilir.

İlaç, çocuğunuzun diş ağrısı ağrısını geçici olarak rahatlatabilir. Asetaminofen (Tilenol) veya ibuprofen (Motrin, Advil), çocuğunuzun doktorunun rehberliğinde uygulanabilir. Çocuğunuzun doktoru tarafından özel olarak talimat verilmedikçe, çocuğunuza aspirin vermeyin. Benzokain – lokal anestetik – doğrudan paket üzerindeki talimatları takip ederek etkilenen dişe uygulanabilir.

Content Protection by DMCA.com
Hemen Paylaş!

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir