Menu

Bebeklerde Ağız ve Diş Sağlığı

bebeklerde ağız ve diş sağlığıBebekler nazik, küçük, sevimliler. 6 ve 12 ay arasında ilk süt dişleri çıkmaya başlar. Bu dişlerin tamamlanması 2.5 yaşına kadar sürer. Bazen farklılıklar gösterilir ve 3 ila 6 ay arasında bu zaman dilimi değişebilir. Bebek 7-8 aylık iken yani bebeğin dişleri ilk çıktığı zaman temizleme işlemi yapılmalıdır. Sabah kalkınca ve gece yatmadan önce bu işlem tekrarlanmalı ve her gün düzenli olarak yapılmalıdır. Toplam 20 tane süt dişleri vardır.

Bebeklerin süt dişlerinin araları açık olması normaldir. Böyle olmasında her hangi bir sorun yoktur. Sonra ki gelecek daha büyük dişler için yer kazanılması için böyledir. Süt dişleri çok nazik olduğundan dolayı kolayca çürüyebilir. Bu çürüklerde tedavi edilmelidir nasıl olsa yeni diş gelecek algısıyla yaklaşılmamalıdır. Süt dişlerinin durumu kötüye gidiyorsa iltihaplanmışsa eğer ya kanal tedavisi uygulanmalı ya da diş çekilmelidir.

Bebeklerde Dişlerde Dikkat Edilecek Hususlar

Tabi ki de bu diş çekmenin önemli bir sorunu vardır ki zamanında önce bu süt diş çekilmemelidir. Zamanında önce çekilirse alttaki gelen dişe yer kalmaz ve darlık oluşur. Bu gibi durumlarda yapılması gereken diş çıkana kadar süt dişin olduğu yere yer tutucu konulmalıdır. Mama ile beslenme yapılırsa diş çürüme oranı daha da fazlalaşacaktır onun yerine bebekler anne sütüyle beslenmelerini karşılamalıdır. Bebeklerin dişlerini çıkarma zamanlarında kaşınan diş etlerine temiz ellerle parmak masajı uygulanmalıdır ve nemli gazlı bez ile çok fazla basınç yapmamaya özen gösterilmelidir. Bebeklerin havuç suyunu içmesi de kaşıntıyı oldukça önleyen bir gıdadır. Diş eti kanamaların da kullanılır.

Huzursuzluk ve uyku problemi çok olursa bir bebekte onu rahatlatmak için bir doktora danışarak parasetamol içeren bir ağrı kesici kullanmanız da fayda olabilir. Kısa süreli anlık çözümler için bebek ağız jelleri de kullanabilirsiniz. Bu çözümler kısa süreli olacaktır, geçti diye hemen eskisi gibi davranmayınız. Bazı bebeklerde ateş de baş gösterebilir bu gibi durumlarda hemen doktorunuza danışmanız sizin için en iyi çözüm olacaktır. Unutmayalım ki bebeklerde ağız ve diş sağlığı çocukluk hatta bebeklik dönemlerinde temel taşları atılmaktadır.

Content Protection by DMCA.com
Hemen Paylaş!

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir