Menu

Apseli Diş Ağrısı

Diş apseleri, diş veya dişeti enfeksiyonu nedeniyle ortaya çıkar. Ulusal Sağlık Enstitüsüne göre enfeksiyon diş çürümesinin veya diş travmasına bağlı olarak ortaya çıkabilir. Enfeksiyon, diş içinde veya diş eti çizgisinde pürüz gelmesine neden olup, diş ağrısını tetikler.

Türleri

Apseli diş ağrısı ağrısı üç apse çeşidine bağlı olarak ortaya çıkar. Periapik abseler dişin ortasındaki hamurda başlarken, dişleri destekleyen kemik dokusunda periodontal apse başlar. Dişeti apsesi, apse dişeti ile sınırlı olduğunda ortaya çıkar.

Belirtileri

Ağrılı, zonklama yapan bir diş ağrısı, apseli dişin ana semptomudur. Dişler, boyun, kulak veya çenede keskin bir ağrı olabilir. Diğer olası semptomlar ağız tıkanıklığı, sıcak veya soğuk maddelere duyarlılık, yutma güçlüğü, ağzı açmada sorun, ağızda kötü bir tad veya yeme ve çiğneme sırasında ağrıdır. Enfeksiyon ilerledikçe, bir ateş geliştirebilir, hasta hissedersiniz ve boyunda veya çenede şişlik görülebilir. Tıbbi Haberler Bugün, diş ağrısının birdenbire başlayabileceğini ve sonraki saatler veya günler boyunca daha yoğun olacağını bildiriyor.

Tedavisi

Bazı durumlarda, diş hekimi bir kök kanal prosedürü sırasında siniri dişten çıkarır. Prosedür, enfeksiyonu durdurmak ve dişi kurtarmak için etkilidir. Dişeti çizgisini ve kemiğini etkileyen apseler drenajı gerektirebilir. Dişetinde apse, plak veya tartar birikmesi nedeniyle ortaya çıkarsa, doktorunuz bu maddeleri çıkarmak için derin bir diş temizliği önerebilir. Enfeksiyona karşı savaşmak için antibiyotikler diğer tedavilerle birlikte kullanılabilir. Ağrı ayrıca tezgah üstü veya reçeteli ağrı kesici ilaçlarla tedavi edilebilir.

Content Protection by DMCA.com
Hemen Paylaş!

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir