Menu

Ağız Kokusu Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

Ağızda oluşan kötü kokuların tedavisi son derece kısa bir sürede gerçekleştirilmektedir. Tam performanslı bir şekilde verim elde edilir ve böylelikle ağız kokusundan kurtulmuş olunur. Tam performanslı bir şekilde verim elde edilebilmesi için ağız kokusu tedavisi boyunca bir diş hekiminden yardım alınmalı ve tedavi diş hekiminin kontrolü ile gerçekleştirilmelidir. Ayrıca ağız kokusuna sahip olan kişiler tedavi süresi boyunca diş hekiminin tavsiyelerine uymalı katiyen uyarılarını es geçmemelidir. Tedavi başarılı bir şekilde sonuçlandıktan sonra ağız kokusunun tekrarlanmaması için kişi diş hekiminden tedavi sonrası nasıl bir plan yapması gerekliğini öğrenmeli ve bu plana sadık kalmalıdır. Ağız kokusu tedavisi için şu yöntemlere başvurulabilir. Ağız kokusuna sahip kişiler ağız kokusu için tavsiyeler listesine uymaya çalışmalı ve bunları gündelik hayatına adapte etmelidir.

 1. Öncelikli olarak ağız kokusuna sahip kişilere verilen en büyük tavsiye bir diş hekimine başvurarak tam bir ağız muayenesi yaptırılmasıdır. Bu muayenede koku testleri de uygulanmalı ve ağız kokusuna neden olan sülfürlü bileşiklerin nerede olduğu tespit edilmelidir.
 2. İleri seviyede yer alan diş çürükleri ya da diş eti rahatsızlıkları tedavi edilmeye çalışılmalıdır.
 3. Ağızda eğer ki varsa enfeksiyonlar giderilmelidir.
 4. Dişlerden varsa gömük ya da sorunlu olanları çektirilmelidir.
 5. Ağız hijyenine dikkat edilmelidir. Ağız sürekli olarak temizlenmelidir.
 6. Ağız kuruluğu önlenmeli gün boyu sürekli su içilmeye çalışılmalıdır.
 7. Su içeriği son derece zengin olan meyve ve sebzeler tüketilmelidir.
 8. Mentollü pastiller ağız kokusunu kısa süreliğine engellese de ağızda kuruluğa neden olabilme ihtimali yüksektir. Bunun için çok fazla mentollü pastil tercih edilmemelidir.
 9. Eczaneler tarafından satışı gerçekleştirilen maydanoz yağı içeriğine sahip olan kapsüller alınıp düzenli bir şekilde tüketilmeye çalışılmalıdır.
 10. Sarımsak, soğan ve baharatların aşırısından kaçınılmalıdır. Sarımsak ve soğanı pişirilip tüketilmelidir.
 11. Dil üzerinde bakterilerin birikme ihtimalinin yüksek olmasından dolayı diş fırçalama esnasında dil raspası kullanılmalıdır.
 12. Kahve taneleri çiğnenme işlemleri gerçekleştirilmelidir.
 13. Portakal, mandalina ve limon gibi narenciyelerin kabukları emilmeye çalışılmalıdır.
 14. Alkol ve sigara bırakılmalıdır.
Content Protection by DMCA.com
Hemen Paylaş!

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir